flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Положення про інструктажі та перевірку знань з питань охорони праці

   

П О Л О Ж Е Н Н Я

про інструктажі та перевірку знань з питань охорони праці в Рогатинському районному суді 

Івано-Франківської області

 

  1. Загальні положення

1.1. Положення про інструктажі та перевірку знань з питань охорони праці розроблено відповідно до статті 18 Закону України «Про охорону праці».

1.2. Положення встановлює види і порядок проведення інструктажів з питань охорони праці працівників суду.

1.3. Працівники під час прийняття на роботу та за місцем праці повинні проходити інструктажі з питань охорони праці відповідно до порядку, встановленого в розділі 2 цього Положення.

1.4. Організація своєчасного і якісного проведення інструктажів та перевірки знань з питань охорони праці в суді покладається на керівника апарату суду.

1.5. Порядок  проходження працівниками інструктажів і перевірки знань визначається головою суду (наказом або відповідним положенням, що розробляється в суді і затверджується головою).

1.6.  Допуск до роботи осіб, які не пройшли інструктажі або перевірку знань, забороняється.

  1. Інструктажі з питань охорони праці

 

2.1. За призначенням та часом проведення інструктажі поділяються на вступний, первинний, повторний, позаплановий та цільовий.

2.2. Вступний інструктаж проводиться з усіма працівниками, які щойно прийняті на роботу  (постійну або тимчасову).

Він проводиться на підставі діючих в суді правил, інструкцій та інших нормативних актів з питань охорони праці. Програма для проведення вступного інструктажу затверджується головою суду.

 

2.3. Первинний інструктаж проводиться безпосередньо на робочому місці до початку виробничої діяльності працівника.

Його повинні проходити:

- Усі новоприйняті на роботу (постійну чи тимчасову);

- Учні (студенти) під час виробничої практики.

Програма для проведення первинного інструктажу затверджується головою суду.

2.4. Перелік питань, з якими необхідно ознайомити працівників під час проведення вступного та первинного інструктажів, наведений у додатку № 1.

2.5. Повторний інструктаж проводиться на робочому місці з усіма працівниками два рази на рік за переліком питань, з якими необхідно ознайомити працівників під час проведення вступного та первинного інструктажів (додаток № 1).

2.6. Позаплановий інструктаж проводиться з працівниками на робочому місці:

- при введенні в дію нових або переглянутих нормативних актів про охорону праці, а також при внесенні змін та доповнень до них;

- при зміні технологічного процесу, заміні або модернізації устаткування, приладів та інструментів, вихідної сировини, матеріалів та інших факторів, що впливають на стан охорони праці;

- при порушеннях працівниками вимог нормативних актів про охорону праці, що можуть призвести або призвели до травм, аварій, пожеж;

- при виявленні особами, які здійснюють державний нагляд і контроль за охороною праці, незнання вимог безпеки стосовно робіт, що виконуються працівником.

2.7. Первинний, повторний та позаплановий інструктажі проводяться головою суду, що пройшов навчання і перевірку знань з питань охорони праці.

2.8. Первинний, повторний та позаплановий інструктажі завершуються перевіркою знань, шляхом опитування. Перевірку здійснює особа, яка проводила інструктаж.

2.9. Про проведення первинного та повторного інструктажів у спеціальному журналі робляться записи з підписами осіб, з якими проводився інструктаж, і тих, хто його проводив.

2.10. Цільовий інструктаж проводиться з працівниками:

- при виконанні разових робіт, не передбачених трудовою угодою;

- при ліквідації аварії, стихійного лиха.   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ДОДАТОК 1

 

 

 

ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ,

з якими необхідно ознайомити працівників під час проведення вступного, первинного та повторного інструктажів

 

1.ВСТУПНИЙ ІНСТРУКТАЖ

 

  1. Загальні відомості про підприємство, характерні особливості виробництва, об’єкти підвищеної небезпеки.
  2. Загальні правила поведінки працівників на території підприємства у виробничих та допоміжних приміщеннях. Розташування основних цехів; служб допоміжних приміщень, безпечний рух на території підприємства.
  3. Основні положення Закону України «Про охорону праці», Кодексу законів про працю та нормативних актів про охорону праці, вирішення спірних питань між роботодавцем і працівником.
  4. Трудовий договір, робочий час та час відпочинку. Охорона праці жінок та осіб, молодших за 18 років. Колективний договір (угода), пільги та відшкодування за важкі та шкідливі умови праці, порядок їх надання.
  5. Правила внутрішнього трудового розпорядку підприємства, відповідальність за порушення цих правил.
  6. Система управління охороною праці, державний нагляд та громадський контроль за охороною праці на підприємстві:

- обов’язки власника з  охорони праці;

- обов’язки працівника щодо виконання вимог нормативних актів про охорону праці;

- права працівника з охорони праці при укладанні трудової угоди та під час роботи на підприємстві;

- відповідальність працівника за порушення вимог з охорони праці;

- попередні та періодичні медичні огляди;

- соціальне страхування від нещасних випадків та профзахворювань;

- навчання з питань охорони праці.

  1. Основні небезпечні та шкідливі виробничі фактори, характерні для цього виробництва, особливості їх дії на працівників. Методи та засоби запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням, засоби індивідуального та колективного захисту, знаки безпеки та сигналізації. Порядок і норми видачі засобів індивідуального захисту. Питання електробезпеки.
  2. Основні вимоги виробничої санітарії та особистої гігієни.
  3. Обставини та причини окремих характерних нещасних випадків та аварій, які сталися на підприємстві та інших аналогічних виробництвах через порушення вимог безпеки.
  4. Порядок розслідування та оформлення документації щодо нещасних випадків та професійних захворювань.
  5. Пожежна безпека. Способи та засоби запобігання пожежам, вибухам, аваріям. Дії персоналу при їх виникненні. Чинні документи з питань пожежної безпеки. Виробничі дільниці, найбільш небезпечні в пожежному плані. Протипожежний режим. Загально об’єктні та цехові інструкції про заходи пожежної безпеки. Способи застосування первинних засобів пожежогасіння.
  6. Перша допомога потерпілим. Дії працівників у разі нещасного випадку та аварії на дільниці, у цеху, на підприємстві.

 

2.ПЕРВИННИЙ І ПОВТОРНИЙ ІНСТРУКТАЖІ

 

  1. Основні небезпечні та шкідливі виробничі фактори, характерні для цього виробництва, особливості їх дії на працівників. Методи та засоби запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням, засоби  індивідуального та колективного захисту, знаки безпеки та сигналізації. Порядок і норми видачі засобів індивідуального захисту. Питання електробезпеки. Основні вимоги виробничої санітарії та с особистої гігієни.
  2. Безпечна організація праці та утримання робочого місця.
  3. Загальні правила поведінки працівників на території підприємства у виробничих та допоміжних приміщеннях. Розташування основних цехів; служб допоміжних приміщень, безпечний рух на території підприємства.
  4. План ліквідації аварій, запасні виходи.
  5. Безпечні методи за засоби праці; дії при виникненні небезпечних ситуацій.
  6. Засоби індивідуального захисту на робочому місці та правила їх використання.
  7. Пожежна безпека. Способи та засоби запобігання пожежам, вибухам, аваріям. Дії персоналу при їх виникненні. Способи застосування первинних засобів пожежогасіння.
  8. Перша допомога потерпілим.
  9. Вимоги до безпечного закінчення праці.